Image

Egzersiz, antrenman ve spor denildiğinde akla ilk Spor salonları geliyor. Günümüzde spor salonları “spor ve egzersiz” yapılan yerden daha çok sosyalleşme alanları olarak kullanılıyor. Vitamin Bar’lar, yüksek hızlı internet, televizyonlu bisikletler, parmağınızı dokundurduğunuzda size vücudunuzla ilgili her türlü bilgiyi veren makineler, gece kulübüymüşçesine yüksek sesle çalan müzik, canlı ışıklar, aynalar derken dışardan bakan biri için rahat kıyafetler giyen insanların vakit geçirdiği bir alan olarak görülebilir. Tabi bu ortamda, antrenman yapmanın süresi de bir hayli uzun oluyor. İnsanlar bir makinaya girip setlerini tamamladıktan sonra diğer makinaya geçiş süreleri çok uzun sürüyor. Sohbet, muhabbet derken spor salonunda bir kişinin kalma süresi ortalama 1,5-2 saat sürebiliyor.

Peki evde egzersiz programınızın süresi ne olmalı?

Antrenman programınızı evde uyguladığınızda, dikkatiniz tamamen yapacağınız işte olduğundan antrenmanlarınızın süresi de olması gerektiği gibi kısalacaktır.

Bir antrenman programını olması gereken net bir süresi yok. Antrenman programı tamamen kişiden kişiye göre değişen bir yapı olduğundan süresi de değişkenlik gösterebilir. Önemli olan egzersizleri uygularken odağın ve dikkatin tamamen kişinin kendi üzerinde olmasıdır. Hangi hareketlerde zorlandığını, hangi hareketin kolay geldiğini farketmelidir. Özellikle ağrılarına kulak vermeli ve antrenmanın kendisinde yarattığı hissi tespit etmelidir.

Evinizdespor.com’un ürettiği antrenmanların en uzun süresi 30 dakikadır. Antrenman kişinin sakatlıklarına ve sakatlık ihtimalleri ile birlikte kilo, boy, yaş, meslek ve daha bir çok verinin işlenmesi sonucu oluşturulan antrenman programı ile kişi gereksiz hiçbir hareketi uygulamaz.

İster spor salonunda ister evde antrenman yapın, odağınız ve dikkatiniz tamamen o antrenmanda olsun. Böylece kendinizi tanımanın yanında antrenmana verdiğiniz içsel tepkileri de keşfetmiş olursunuz.20 Temmuz 2017