Image

Yaygın bir inanış var ki, kilo almanın tek sebebinin yemek olduğunu söyler. Yiyecekler barındırdıkları kaloriden dolayı kilo almanızda büyük bir etken olsa da TEK etken değildir.

Bu yazımızda size fazla kilolarınızın sebebi olabilecek 3 önemli etkeni açıklıyoruz.

1) Geçmişi Unutamamak

Bazı insanlar geçmişte yaşarlar.

Sürekli geçmişi düşünürler ve ya o dönemlerin ne kadar güzel olduğundan bahsederler ya da yaşadıkları kötü anılardan. Sürekli geçmişte yaşayan insanlar, bu düşüncelerini vücutlarına da yansıtırlar. Tabi ki bunu bilinçleriyle değil bilinçaltı sistemi yapar.

Bilinçaltımızda olan gelişmelerin fiziksel yansımalarına çokça tanık olmuşuzdur. Saç kıranlar, sivilceler, saç dökülmeleri, urlar ve hatta kanser bile artık duygusal sorunların etkileri olarak görülmektedir. Aynı şekilde ruh sağlığı olumlu bir durumda olursa vücut buna göre şekillenecektir.

Boston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, depresyon tanısı konan hastaların yarısı ilaçla yarısı da sporla tedavi ettirildiğinde, hareket eden insanların daha hızlı iyileştiği görülmüştür. Çünkü hareket ruh sağlığını olumlu etkilediği için fiziksel olarak ortaya çıkan tüm semptonlar yok olmuştur. Kilonuzun nedeni geçmişte bir türlü unutamadığınız bir anınız olabilir. Anı yaşamak kilo vermenizi sağlayabilir.

2) Fazla Sorumluluk Üstlenmek

İş, Okul ve Ev yaşamında insanlar kendilerini çalışkan ve üretken hissetmek için sürekli iş halinde olma eğilimleri bulunur. Kendi işlerini yapmak bir yana, yarım kalan başka insanların işlerini de bitirmek isterler. Eğer siz de böyle biriyseniz, omuzlarınızda ağrılar hissetmekle birlikte kilolarınızda artış olabilir. Yine bilinçaltımız, biriktirdiği düşüncelerin yansıması olarak kilo almamızı sağlar.

Planlı hareket etmelisiniz. Yapacağınız işin sizin işiniz olduğundan ve yaptığınızda size ve işinize katkı sağlayacağından emin olun.

3) Kendiniz Hakkındaki Görüşleriniz

Aynaya baktığınızda, kıyafet alışverişi yaparken ya da arzu ettiğiniz vücuda ve sağlığa sahip birini gördüğünüzde aklınıza hangi kelimeler geliyor? Eğer sürekli “Ben şişmanım! Kilo fazlam var! Su içsem yarıyor!” gibi cümleler geçiyorsa zihninizden bu düşünceler sizi şişmanlatacaktır. İnsanların kendilerine yaptıkları telkinler onları o telkinlere dönüştürür.

Kilo olayına takılmak yerine düşüncelerinize takılın.

Sizi şişmanlatan şeyler mi düşünüyorsunuz yoksa daha farklı mı?11 Temmuz 2017