Image

Ramazan’da gün içinde susuzluk yaşamamanız için İftar ve Sahur anlarında dikkat etmeniz gereken 3 önemli adım var.

1. Suyu zamanında tüketin İftar yemeğinin ardından 1 saat sonra bolca su içilmelidir. Yalnız “sıvı” değil; SU! Çay, kahve ve gazlı içecekleri sudan saymamak gereklidir. Çünkü bu içecekler içerisinde barındırdıkları maddelerden dolayı sizi daha çok susatacaktır. Sahur’dan yarım saat önce su içmeyi bırakıp, Sahur bitiminden 20-30 dakika sonra su tüketilmelidir.

2. Su içeren yiyecekler tüketin Su içeren yiyeceklerin başında salata ürünleri gelir. Salataya koyduğunuz her besin yüksek miktarda su içerir. Bu miktar Domates’te %94 iken, Salatalık’ta ise %96’ya kadar çıkmaktadır. Ana yemeğinizin salata olması iyi bir tercihtir fakat bunu yapamıyorsanız en azından Sahur vakitlerinde bir tabağa olabildiğince salata koyabilirsiniz. Böylece vücudunuz sindirim esnasında bolca suyu açığa çıkaracak ve susuzluğunuz bir nebze olsun azalacaktır.

3. Gün içinde Kardio egzersizlerinden kaçının Uzun yürüyüşler, Bisiklet, Yüzmek ve Kürek gibi Kardio çalışmaları bolca sıvının vücudunuzdan çıkmasına neden olduğu için sizi susatacaktır. Bu çalışmaları İftar sonrasına ya da İftar saatine yakın zamanlarda yapmanızı öneririz.14 Haziran 2017