Image

Ramazan ayının 2 öğünü vardır. Yaklaşık 15-16 saat süren açlık ve susuzluğun ardından İftar’da genel olarak yapılan hata mideyi şişirmektir. Ne var ne yok yüklenerek açlığın üstesinden gelmek amacıyla İftar yapılır. Fakat burda yine temel problem, mideyi şişirmek değil, vücudu beslemek olmalıdır.

Ramazan ayı içerisinde susuzluk ve kan şekerinin düşmesi temel problemlerdendir.

Peki bunun nedeni nedir?

Sahur’da su içeren besinlerin az tüketilmesi ve şeker ağırlıklı besinlerin fazla tüketilmesidir. Su içeren besinler vücuda yeteri kadar suyun girmesini önler, şeker de vücudun su tutmasına neden olur.

Peki bunun çözümü nedir?

Bunu 3 noktada inceleyim; 1) İftar’a Su İçerek Başlamayın Su, mide asidinizin yumuşamasına ve uzun süre boş kalan midenizin şişmesine neden olur. Suyun üzerine yediğiniz besinler, normalde 2-3 kat daha süre midenizde kalır ve sindiriminiz zorlaşır. Sindirim zorlaştığında ise Sahur’da yemeniz gereken besinleri yiyemezsiniz ve gün içinde susuzluk çekersiniz. Mide şişliği de cabası... Su içerek başlamak yerine, ana yemeklerinizden tüketin. Ana yemektan 1,5-2 saat sonra su için. Eğer aşırı bir susuzluk varsa, suyu içtikten 20 dakika sonra yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

2) Önce Protein’den Başlayın Yemeğe öncelikle Protein yani et ürünlerinden yiyerek başlayın. Ardından Kompleks Karbonhidrat yani makarne ve bulgur tüketin. Bu yiyecekler ihtiyacınız olan şekeri gün boyu size sağlayacaktır. Eğer canınız aşırı derecede şeker istiyorsa, Hurma tüketmenizde fayda var.

3) Lokmalarınızı 30-40 kez Çiğneyin Her lokmayı yavaş ve uzunca çiğnedikten sonra yutun. Bu sizin doyum hissinizi artırırken, sindiriminizi de kolaylaştıracaktır.13 Haziran 2017