Image

Ramazan ayı, fizyolojik olarak beslenmenin kontrol edilmesi ve sürdürülmesinin öneminin arttığı bir aydır. Bazı insanlar bu aylarda kilo verirken bazı insanlar da kilo alır. Bazıları enerjisi düşerken bazıları işlerine hiçbir şey olmadan devam ederler. Bunun farklı olmasının sebebi her insanın farklı bir metabolizma ve kondisyon durumuna sahip olmasındandır.

Bilindiği üzere Ramazan aylarında günde 2 öğün yemek tüketilir. İlk akşamları yapılan İftar, diğeri de gece olan Sahur’dur. Sahur ile iftar arasında 15-17 saat zaman vardır ve bu saatlerin verimli geçmesi için Sahur ve İftar’ın önemi büyüktür. İftar konusuna diğer yazımızda değineceğiz. Şimdi Sahur’u konuşalım.

Vücudumuz enerji olarak 3 yapıyı kullanır. Karbonhidrat, Yağ ve Protein. Vücudumuz bu yapıları enerjiye dönüştürürken belli bir sırayla dönüştürür.

Sırasıyla; 1) Karbonhidrat 2) Yağ 3) Protein

Satış ve Pazarlamada “İlk giren mal ilk çıkar.” Prensini vardır. Bunun benzerini biz de yaparız. Karbonhidratlar vücudun ilk enerji olarak kullandığı besinlerdir ve çok hızlı sindirime uğrarlar. Ardından Yağ ve Protein. En son Proteinler sindirilir ve vücudumuzun temel taşı da Proteinlerdir.

Sahur’da tüketilen besinler Karbonhidrat olursa, vücut hemen sindirime geçecek ve kan şekeri hızla düşüp yükseleceğinden dolayı acıkma ve susuzluk oluşur. Sahur’da Yağ ağırlıklı tüketildiğinde ise doyma hissi gelmez ve eğer kişi alışık değilse rahatsızlık hissedecektir.

Sahur’da Protein ağırlıklı beslenmelidir. Protein doyurucudur, lezzetlidir ve enerji tüketiminde en sonra harcanır. Yalnız burada keskin bir tavsiye yoktur. Sadece Protein ya da sadece Karbonhidrat tüketmek doğru değildir. Sofrada üç enerji yapısı da bulunmalı fakat ağırlıkları değişmelidir.

Örnek Sahur Listesi 1) Yumurta (Kaşar, kavurma, biber, domates vb.) 2) Beyaz Peynir 3) Domates-Salatalık 4) Çavdar ya da Tam Buğday Ekmeği 5) Hindi Salamı 6) Bal-Kaymak

Sahur’da uzak durmanız gerekenler: 1) Çikolata: Kan şekerinin çok hızlı yükselmesi ve düşmesini sağlar bu nedenle Ramazan için uygun değildir. 2) Kola: Asitli içecekler besinlerin, midenizde çürümesine ve çok hızlı acıkmanıza neden olacaktır. 3) Tek Tip Beslenme: Sadece makarna ya da sadece tavuk yemek, vücudu doyurabilir ama beslemeyecektir. Bu nedenle sofranızla Protein ağırlıklı olup diğer enerji yapılarından tüketilmelidir.

Son olarak; Ramazan’da gününüzün verimli geçmesi için Sahur’da karnınızı doyurmak için değil BESLENMEK için yemek yiyin.13 Haziran 2017